Akvaryumdaki Kayaların Doğal Gözükmesi için Yosunlaştırılması

İyi günler Arkadaşlar,Tanganyika akvaryumunda doğal beslenme ve gölün doğallığını görsel olarak sağlamak için Yosun oluşumunun önemini hepimiz biliyoruz.Kendim yaptığım testler sonucu yosunu hem yaratıp hemde istediğim konumda tutabildim.Bazılarınız diyebilir ; Biz yosunu akvaryumdan yok etmek için ilaç alıyoruz yada uğraş veriyoruzDoğrudur Ama Bitkisel beslenen balıklar ve Göl Olarak Tanganyika ve Malawi göllerinin Bitkisel beslenen balık türlerine Yosunlu bir tank adeta Canlılarınıza Hem doğal yem Hem onların yaşadığı ortama bir nebzede olsa yakınlık sağlıyacağınıza Emin olun..Öncelikle yosun için bize gereken en önemli unsur Işık.
Kullanıcağımız lamba özellikle Tüm dünyada standart olan ( 865 ) Kodlu Ve ( 6500K) Kelvin gün ışığı Daylight lambadır.Bu lamba yosunun doğal hayatta güneş ile büyümesini ve yetişmesini sağlayan tüm etkenleri ve gereksinimleri karşılar.Yanlız bu ışığın fazlası malesefki zarardır. Zannetmeyinki ne kadar güçlü ışık o kadar çok yosun , Yada ne kadar uzun süre yanarsa o kadar çabuk yosun yetiştirebilirim.Bu ışığı Günde ne fazla (10) Saat yakmak gerekir ve bu süreyide bir kerede değil aralıklı olarak 2 saat açık 1 saat kapalı gibi açık tutmak gerekir. Sonuçta yosunda bir bitkidir ve fotosentez yapması için gerekli süreyi sağlamak gerekir.Yosunun ilk evresi Diatomdur ve diatom ( Kahverengi ) Yosun aslında balıklarımızın en sevdiği yosun cinsidir. Fakat Görsel açıdan sizi pek tatmin etmeyebilir. Yosun oluşumu kahverengi olarak başlıyacaktır ve sabırla bekliedikten sonra kendisi yeşine dönecektir .Kullanıcağınız lambanın lümeni önemlidir ve lümen ışık akışı birimidir ve w başına belirli bir lümen değeri verilir buda lambanın 1w başına 70 lümen vermesi yada 80 lümen vermesi o lambanın ışık şiddetini ortaya koymaktadır.
Örneğin 865 kodlu 18w 6500k Bir floresan alırsınız bir bakarsınız ki ışık akvaryumda düşük yanıyor ve lümeni kontrol ettiğimizde 1100 çıkar . Aynı özellikle 1800-2000 lümen ampuller mevcuttur ki aradaki ışık farkı bundan kaynaklıdır.
En çok merak edilen konu Kum ve Camlardaki yosun oluşumu.Malesefki bunun önlemi yoktur .Çözüm olarak haftalık cam temizliği ve Kumun alt üst olması en azından görsel olarak olayı çözümleyecektir.Kullanıcağınız lamba markaları ; Osram ve Philips olmalıdır . Hem dayanıklıdır hem Kalitelidir.Yosun konusu ile ilgili Her türlü Öneri Eleştri Ve Sorulara açığımdır . 

Yazar : Uğur Ruşen Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.