Akvaryumda Dip Çekimi Neden ve Nasıl Yapılmalıdır?

Akvaryumda Dip Çekimi

Dipçekimi, akvaryum suyunun dipten çekilmesi anlamına gelmektedir. Akvaryumiçerisindeki pislikler kum içerisinde veya kumun üzerinde birikeceğinden,akvaryumlarda haftalık dip çekimleri yapılmalıdır. Görünen pislikler vekirlilik haricinde akvaryum suyunun kimyasında da öneli rol oynar.

Akvaryumsuyu içinde çürüyen yem artıkları, balık dışkıları, bitkiler gibi şeylerinoluşturacağı, amonyak, nitrit ve nitrat gibi balıklar için zehirleyici kimyasalmaddeyi oluştururlar.

Akvaryumsuyu içerisinde ki bu ölümcül maddeler, sudan ağır olduğundan suyun dipkısımlarında daha yoğun bulunmaktadır.

Buyüzden balıklarınız da zehirlenme ve toplu ölümler oluşmaması için, dipçekimlerinizi düzenli yaparak, dipte biriken pisliklerin zehirli maddeye dönüşmemesinive dönüşmüş olanların da sudan atılmasını sağlayabilirsiniz.

Akvaryumdip çekimleri haftalık periyotlar ile en az 30% seviyesinde yapılmasıönerilmektedir. Bu miktar, akvaryumun içerisinde ki canlı yoğunluğuna göreartırılabilir.

Dipçekiminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

1. Yavru balıklarınızın dip çekimaparatının hortumuna girmemesi için kareli bir tel ile hortumun su girişhaznesinin üst kısmına sıkıştırarak önlem alabilirsiniz.

2. Karidesler içinde aynı önlemi almanızıtavsiye ederiz.

3. Dip çekiminde kökü daha tam tutmamışbitkilerin üzerinde dip çekim aparatının ucu gezdirilmez. Bitkinin kumdançıkmasını sağlar. Zarar verebilir..

4. Dip çekiminde en önemli faydalardan birtanesi akvaryuma dağılmış moss parçalarından kurtulmaktır.

5. Dip çekimi yaparken bitkinin sağına vesoluna yaklaşılır ama üzerinden dip çekimin yapılmamalıdır.

6. Dip çekimini yaptığınız akvaryumdaasılı yavruluk varsa bu yavruluk bir tas veya küçük bir leğen aracılığı ileakvaryumdan alınan bir su ile dışarı çıkartılır.

7. Dip çekimi esnasında ısıtıcının fişinintakılı olmaması gerekmektedir. (Su sürekli azalacağı için ısıtıcının camınınaşırı ısınmasından dolayı patlamasına yol açabilir)

8. Dip çekimi yaptığınız aparatınızınmutlaka önceden güzelce yıkanmış ve temiz olması gerekmektedir.

9. Dip çekimi yaparken mümkünseakvaryumunuzun ışığının yanık olmasına dikkat ediniz. Çünkü aparatın ucununnerede gezdiğini görebilirsiniz.

10. Dip çekiminde mosslarınızın üzerini mutlaka çok dikkatli ve titizlikle temizlemelisiniz. Karidesler ve yavru balıkları da bu aparat ile akvaryumun dışına atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.