Akvaryumda Bakteri Çakışması Nedir ?

Hastalık geçirmiş yada atlatmış yada o hastalığa bağışık balıkla hiç yakalanmamış yada o hastalığa maruz kalmamış balıkların aynı yere eklenmesi sonucu, hastalığı atlatan türdeki virüslerin diğer türlere saldırması ile ortaya çıkan durum. Bu durumda ev sahibi yada sonradan eklenen balıkların sadece bir grubunun zarar gördüğünü görüyoruz.Discus yanına eklenen meleklerin, discusları hasta ettiği yada yerli lepistes yanına gelen ithal lepistesler yüzünden bir grubunun ölmesi gibi bir durum bakteri çakışmasıdır. Özellikle sirkülasyonun çok olduğu tanklarda görülür.Belirtileri, saklanma, yeme ilgisizlik, anormal zayıflama, amaçsızca dönme ve denge kaybı, yan durma vs Genelde hassas türlerin başına geldiğini görüyoruz. –

Bir çok tropikal karmaya `eklenebilen melekler diğerlerinin hastalanmasına yol açabiliyor. -Üreticinin , alıcıyı su şartları hakkında tam bilgilendirmemesinden dolayı, sağlığını tam koruyamayan ve bağışıklığı azalan 15-20 gün içinde ölen tropheus ve cüce vatozlar, -1 yada 2 hafta içerisinde ithal edilen küçük tropikal türler, tetralar ve çöpçüler-İl dışı yaşanan seyehatlerde balığın birçok kez farklı su şartlarına maruz kalması.Tüm türler için suyu balık için doğru pH a getirmek, parazit ve virüslerin etkisini azaltır, ayrıca geçici olarak ısı yükseltilebilir. Permasol en iyi tedavi yöntemlerinden biridir yinede kayıp yaşanabilir. Permasol zehirdir ve türe göre 20 litreye yarım yada 1 permasol tablet 2-5 dk dan uzun süre kullanılmaz.Pul değilde mukoza ile korunan balıklarda durum dahada vahimdir. Kurtulsalar dahi virüs 1 yıl kadar beklemede kalabilir. .

Karma yapılırken bakteri çakışmasını engellemek için; tüm balıklar son derece sağlıklı ve yeterince hareketli olmalı, olası hastalıkları engellemek için alınacak tür yeterli sürede suya alıştırılmalıdır ve mümküse karantina kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca aynı kaynaktan balık alınmalıdır.Hassas türlerinizin yanına menşei farklı ve risk taşıyan grubu eklemeyi düşündüğünüzde, alınan balıklar kısa süre permasol banyosu yaptırılıpana tanktan alınan su ve pipo filtre bulunan tankta, 15 gün kadar karantinaya alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.