Akvaryumda Asma Kökü Kullanımı

Akvaryumcularda satılan ve akvaryum dekoru olarak kullanılan köklere anternatif olarak para vermeden kullanabiliceğimiz bir köktür asma kökü.
Kullanılacak asma kökünün kesinlikle iyice kurumuş olması gerekmektedir.
Kullanılacak asma kökünün kabuğu iyice soyulmalı gerekirse ince bi zımpara atabilirsiniz.Kabuğunu soyulmuş bu asma kökünü iyice duruladıktan sonra iyice kaynatmalısınız kaynatma işlemi işlemi ne kadar uzun sürerse kök o kadar içindeki özü atar.
Kaynatma işlemi sırasında mikrobunu kırması ve özünü iyice çıkartması için kaya tuzu kullanılabilir.
Kaynatma işlemi sonrasında kök iyice durulanır büyük bir kap içerisinde acelemiz yoksa 1 hafta günlük su değiştirilerek bekletilir.Bu süre icerinde kök salınım yapmaya devam edecektir.
Eğer acil gerek kullanmam gerek derseniz 2 gün suda bekletip günlük su değiştirmeniz yeterlidir ama 1 hafta bekletilen köke göre daha fazla suya salınım yapacak ve batması o kadar geç olacaktır.
Beklettiğiniz kaba kökü koyduktan sonra üzerine ağır bi nesne koyup kökün suyun içinde olmasını sağlayın.

Bekleme süresinin ardından kök durulanıp tanka eklenir Kök tanka koyduğunuzda direk batmayabilir Vantuz ile tabana veya yan cama sabitleyebilir veya üzerine bi taş koyabilirsiniz.
Tanka eklendikten sonra kök belli bi süre daha salınım yapabilir suyunuz hafif sarı renk alabilir normaldir.

Tanka eklediğiniz kök üzerinde beyaz salyamsı bir yapı olabilir korkmanıza endişelenmenize gerek yoktur bakteri kültürü tutunduğundan dolayı olur tankta vatoz salyangoz veya yosun yiyicileriniz varsa onlar afiyetle yiyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.