Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır? Uzmanından Tavsiyeler!

Yavru köpek bakımı oldukça detay barındıran ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süreci hızlandıracak bilgiler için gelin, birlikte yazımıza bir göz atalım!

Yavru köpek bakımı, yetişkin köpeklere göre daha zor bir iştir. Bunun sebebi, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yetilerin zamanla deneyimlenerek kazanılmasıdır. Bu sebeple yavru köpek dostlarımıza çeşitli deneyimler kazandırmalı ve bu süreçte sabırlı ve olabildiğince pozitif olmalıyız.

Köpekler de tıpkı insanlar gibi duygulara ve içgüdülere sahip canlılardır. Biz insanlarda farkı ise onların tüm davranış ve hareketlerini içgüdülerine göre belirlemesidir.

Yavru köpek bakımı pek çok detayı içerisinde barındıran, göründüğünden daha derin bir kavramdır. Bebek bakımı ile yavru köpek bakımı arasında neredeyse hiçbir fark yoktur. Bu sebeple, yavru köpek sahiplerinin, bu sevimli minik dostlarını kendi çocukları gibi görmesi son derece doğal ve güzel bir harekettir.

Yavru köpek bakımı için detaylardan bahsedecek olursak, bunları maddelerle açıklamak çok daha iyi olacaktır. Gelin yavru köpek bakımı nedir ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, birlikte bir göz atalım!

Yavru köpeklerin temel özellikleri

Yavru köpeklerin temel özellikleri

Yavru köpek adlandırılması köpek ırklarına göre farklılık göstermektedir. Çok küçük köpek ırkları için sekiz aylık köpekler için yavru köpek tanımlanması yapılırken, küçük köpek ırkları için 10, orta yapıdaki köpek ırkları için 12, büyük köpek ırkları için 15 ve dev köpek ırkları için 18 ila 24 aylık süreye kadar yavru köpek tanımlaması yapılmaktadır.

Yavru köpekler, genellikle oldukça enerjik ve hareketli canlılardır. Bu neredeyse tüm ırklar ve tüm türlerdeki yavru köpek dostlarımız için geçerlidir. Bir diğer ortak özellikleri ise müthiş derecede sevimli olmalarıdır. Her konu tartışmaya açıkken yavru köpeklerin müthiş derecedeki sevimliliği su götürmez bir gerçektir.

Yavru köpekler, sahiplerini anne olarak görmektedir. Bunun sebebi ise, onu besleyen ve koruyup gözeten kişinin, sahibinden başkası olmamasıdır. Bu bağlamda sahiplerine olan derin bağlılıkları ve sürekli onlarla vakit geçirme istekleri cevaplanabilir. Bu davranışları biz insanlar için etik ve ahlak dersi niteliğindedir.

Yavru köpek bakımı için dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli detay, onların biz insanlar gibi ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayamayacakları olmalıdır. Hele de bu ihtiyaçları bir insanın evindeyken asla kendi başlarına karşılayamazlar. Bu sebeple sahiplendiğiniz yavru köpek dostların her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışmalı, ona kendi çocuğunuz için göstereceğiniz gayret ve özeni göstermelisiniz. Her ne kadar karşılık beklemeseniz bile onlar bunu asla karşılıksız bırakmayacak ve size karşılığını misliyle sevgi ve ilgi olarak verecektir.

Yavru köpekler için eğitimler

Yavru köpekler için eğitimler

Yavru köpek dostlarımız için en önemli şey kesinlikle eğitimdir. Bunun sebebi bu sevimli dostlar ile aynı evin paylaşılacak olmasıdır. Bundan dolayı bu çeşitli kurallar onlar öğretilmeli ve temel eğitimler verilerek, düzen sağlayacak alışkanlıklar kazandırılmalıdır.

Sadece köpek ırkları için değil tüm canlılarda eğitim verilmesi için en uygun dönem bebeklik dönemidir, yani köpekler için yavruluk dönemi olarak adlandırılan dönemdir. Bu dönemde öğrenme hızları daha yüksek ve taklit etme yetileri daha iyi çalışmaktadır.

Köpeklerin sergilediği davranışlarda sahibine benzetilmesi de tamamen bu taklit etme durumundan kaynaklıdır. Yavru köpekler için mutlaka verilmesi gereken bu eğitimlerden birkaçını sizler için derledik, gelin birlikte bir göz atalım!
4

1. Temel İtaat Eğitimi

1. Temel İtaat Eğitimi

Yavruluk dönemi, köpek dostlarımız için eğitimin en verimli olduğu dönemdir. Yine temel davranışların öğretildiği temel itaat eğitimi de yine bu dönemde verilmelidir. Bu sayede ilerleyen dönemlerde keyifli bir ev arkadaşlığına vesile olacaktır.

Temel itaat eğitimi adından da anlaşılacağı üzere köpek dostlarınızın verdiği komutları anlaması ve uygulamasını hedef alan bir eğitimdir.
5

2. Tuvalet Eğitimi

2. Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, köpek dostlarla ev arkadaşlığı yapmak için mutlaka verilmesi gereken bir eğitimdir. Bu eğitimin en verimli olduğu dönem yavruluk dönemidir.

Bu eğitimi vermek için ilk olarak, yavru köpek dostunuz için bir tuvalet alanı yaratmalısınız. Köpeğinizin tuvalete gitme ihtiyacı olduğunun sinyallerini gördüğünüz zamanlarda onu alıp bu belirlediğiniz alan götürmelisiniz. Bu davranışı yavru köpek dostunuz için alışkanlık haline getirmelisiniz. Alışkanlık yaratma konusunda ödül sistemi uygulamak, size oldukça yardımcı olacaktır.

Eğitim esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Eğitim esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Yavru köpek dostlarınıza eğitim verirken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar eğitimin daha kolay ve verimli olmasına olanak sağlayacaktır.

Moraliniz bozuk olduğu ve kendinizi enerjik hissetmediğiniz zamanlarda köpeğinize eğitim vermeye çalışmayın. Bu durum eğitimi olumsuz etkileyecektir. Çünkü yorgunluğun verdiği tahammülsüzlüğün yavru köpek dostunuzun eğitimde gerilemesine sebep olacaktır.

Eğitimi hem kendiniz için hem de yavru köpek dostunuz için eğlenceli hale getirmelisiniz. Bu durum hem eğitimin veriminin artmasını hem de yavru köpek dostunuz ile ilişkinizin gelişmesini sağlayacaktır.

Ödül veya ceza sistemi uygulamak, eğitimin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ancak ceza sistemi onların psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple ödül sitemi uygulamak çok daha sağlıklı olacaktır. Yavru köpek dostunuzun eğitim esnasında başarılarını anında ödüllendirmelisiniz. Bu da onları daha çok istekli bir hale getirip, eğitim sürecini hızlandıracaktır.

Eğitimler hareket gerektirdiği için yemekten sonra olması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple yemek saatini spor ve eğitimden sonra belirlemek daha doğru olacaktır.

Eğitim sürecinde en önemli detay kesinlikle sabır olacaktır. Eğitim süreci ne kadar uzun sürerse sürsün, yavru köpek dostunuzun başarılı bir şekilde eğitilmesi için sabırlı olmanız gereklidir. Mevlana’nın da söylediği gibi; gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yapar. Bu sebeple, sabredin ve sonundaki başarıyı bekleyin.
7

Yavru köpekleri eve alıştırmak

Yavru köpekleri eve alıştırmak

Yavru köpek dostları eve alıştırmak için onlara alanlar sunmalı ve yine onlar ait eşyalar bulundurmalısınız. Elbette ki bulundukları eve alışmaları biraz zaman alacaktır ancak yetişkin köpeklere kıyaslandığında yavru köpeklerin uyum süreleri daha kısa sürmektedir.

Yavru köpek dostunuza evi tanıtmalı ve evin tüm alanlarını belirli bir süre için ona açmalısınız. Ancak bu durum ilerleyen zamanlarda bazı sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle kontrolü sağlayabileceğiniz, siz evde yokken bile sevimli köpek dostunuzun dolaşabileceği bir alan belirlemek daha sağlıklı olacaktır.

Yavru köpek dostlarınızı eve alıştırmak için evinizi onlara göre düzenlemelisiniz. Bu düzenlemeye ilk olarak su kabı ve mama kabı için alan yaratmakla başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sakin ve sessiz ortam onları kaostan uzakta ve güvende olduklarına ikna edecektir. Bu sebeple evde gürültünden uzak ve sakin bir ortam oluşturarak yavru köpek dostunuzun eve alışma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.